Luister radio: Archipel in de ochtend of kijk live TV

Brouwersdam90 spektakel op land en water

Foto

Zwemmen in het grootste zoutwatermeer van West-Europa, fietsen over een Deltawerk dat Nederland beschermt tegen het water, en hardlopen in de ruige wind van de Noordzee. Op zaterdag 17 mei 2025 is het weer zover: dan vindt de zesde editie van de GO Triathlon Brouwersdam90 plaats. Het sportevenement groeit uit tot een vaste waarde op de Nederlandse triathlonkalender, met deelnemers uit binnen- en buitenland.

Beluister hier de audio.

Organisator Erik Peeman blikt vooruit: "Het belooft een prachtige dag te worden – voor sporters én toeschouwers." Waar de meeste triathlons zich houden aan de klassieke afstanden (achtste, kwart, halve of hele triathlon), kiest de Brouwersdam90 voor een unieke opzet: 1 kilometer zwemmen, 79 kilometer fietsen en 10 kilometer hardlopen. Volgens Peeman is dit bewust gekozen. “Veel atleten zijn in mei nog in voorbereiding op een halve of hele triathlon in de zomer. De Brouwersdam90 biedt hen de kans om zich serieus te testen, zonder het lichaam volledig uit te putten,” legt hij uit.

Naast de hoofdafstand wordt ook een traditionele ¼ triathlon georganiseerd. Beide series starten vanaf het Zeil- en Surfcentrum Brouwersdam, met het zwemonderdeel in de Grevelingen, gevolgd door het fietsparcours over de Brouwersdam en een afsluitende loopronde op hetzelfde dijklichaam.

Van lokale roots naar internationale uitstraling
Het evenement is georganiseerd door GO Sport Events, bekend van onder andere de GO Tulpentocht. Peeman merkt dat het sportevenement ieder jaar groter wordt: “De Tulpentocht trekt vooral regionale deelnemers, maar de Brouwersdam90 heeft een heel ander karakter. Hier staan ook atleten uit België, Duitsland en soms zelfs verder aan de start.”

Vorig jaar deden zo’n 850 atleten mee, en de organisatie verwacht dat aantal dit jaar te overtreffen. Peeman: “We hebben meer inschrijvingen dan vorig jaar. Hoeveel mensen er uiteindelijk starten hangt af van factoren als blessureleed en het weer, maar de belangstelling groeit duidelijk.”

Toch is er nog altijd ruimte voor regionale trots. De strijd tussen lokale deelnemers blijft een geliefd onderdeel voor het publiek. De beste man van Goeree-Overflakkee in 2024 was Adamo Tanis uit Goedereede (64e overall). Hij krijgt ook dit jaar weer concurrentie van vader Nico en zoon Aron. “Aron is nog jong, komt uit het zwemmen, en maakt veel progressie,” zegt Peeman. “Het wordt spannend wie de beste eilandbewoner is.”

Toppers aan de start, ondanks concurrentie van Ironman
De wedstrijd trekt ook nationale elitesporters aan. Bij de heren staat titelverdediger Tristan Olij opnieuw aan de start. “We zijn blij dat hij er weer bij is,” zegt Peeman. “Voor profs is het altijd puzzelen met hun internationale wedstrijdkalender. Onze wedstrijd valt dit jaar samen met de Ironman Lanzarote, dus dat beïnvloedt de deelname.”

Hoewel het mannenveld iets kleiner is, belooft de damesrace juist extra kwaliteit. Onder anderen Trudy Veenstra, Lotte de Vet en Dieske Kruisselbrink – de top 3 van vorig jaar – zijn van de partij, aangevuld met nieuwe professionele deelnemers.

Parallellen met het weer: warmer water, betere omstandigheden
Een belangrijk verschil met de editie van 2024 is de temperatuur van het Grevelingenmeer. Waar het zwemonderdeel vorig jaar moest worden ingekort vanwege kou (toen slechts 12 graden), lijkt dat dit jaar niet aan de orde. Op 30 april werd het water gemeten op 16,1 graden, en dat belooft veel goeds. “Dat betekent dat een wetsuit nog steeds is toegestaan, maar niet verplicht. Het zwemmen kan dus gewoon doorgaan zoals gepland,” aldus Peeman.

Volgens de regels is een wetsuit verplicht onder de 16 graden, en verboden boven de 22 graden. De verwachting is dat de temperatuur rond de 17 graden blijft.

Ondanks het groeiende deelnemersveld hoeft het aantal vrijwilligers niet per se omhoog. Peeman: “Het parcours blijft hetzelfde, of er nou 200 of 800 deelnemers zijn. We moeten vooral zorgen dat het veilig is en dat we goed communiceren met het verkeer en publiek.”

Vrijwilligers blijven echter onmisbaar, en er is nog hulp nodig bij onder meer inschrijvingen, verzorgingsposten en verkeersbegeleiding. Peeman: “We koesteren onze vrijwilligers misschien nog wel meer dan onze deelnemers. Zonder hen is er simpelweg geen evenement.” Wie wil helpen kan zich aanmelden via info@triathlongo.nl.

Programma en praktische info
Het programma start op zaterdagochtend 17 mei om 07:30 uur met de opening van de inschrijving. De eerste start is om 09:00 uur, en de laatste lopers worden rond 14:00 uur aan de finish verwacht. Rond die tijd vindt ook de prijsuitreiking plaats. Publiek is van harte welkom langs het parcours en bij de finish.

Beluister nu via Spotify.

Tip de redactie
Heb je sportnieuws voor ons? Laat het ons weten! Mail naar sportredactie@omroeparchipel.nl.