Luister radio: Archipel in de ochtend of kijk live TV

Hyrox wint terrein: 'Je combineert kracht met uithoudingsvermogen'

Hyrox wint terrein: 'Je combineert kracht met uithoudingsvermogen' - Sport Goeree-Overflakkee

De sport Hyrox wint snel aan populariteit, ook op Goeree-Overflakkee. Wat begon als een internationaal fitnessconcept, groeit uit tot een breed gedragen sport waarbij zowel recreanten als fanatieke sporters de uitdaging aangaan. In het radioprogramma Op de Hoagte gaven Stan Melissant, Julian de Geus en Lieke van der Have een inkijkje in de aantrekkingskracht én de zwaarte van deze hybride sport.

Beluister hier de audio.

Hyrox is een wedstrijdvorm waarin hardlopen wordt afgewisseld met functionele fitnessoefeningen. De opzet is overal ter wereld identiek: deelnemers leggen acht keer één kilometer hard, met daartussen acht onderdelen zoals de SkiErg, sled push en pull, burpees, roeien en de afsluitende ‘wall balls’. Dat vaste format maakt prestaties wereldwijd vergelijkbaar en zorgt voor een duidelijke structuur. Volgens De Geus is het concept helder: “Een hardloopwedstrijd gecombineerd met fitnessoefeningen. Dus eigenlijk, ja, een soort hybridesport.” Juist die combinatie van kracht en conditie maakt Hyrox onderscheidend. “Je combineert kracht met uithoudingsvermogen,” vult hij aan.

De sport kent verschillende categorieën, waaronder solo, duo’s en estafettevormen. Melissant en De Geus verschijnen aan de start in de ‘doubles’-categorie, waarbij deelnemers samen het parcours afleggen en de oefeningen onderling verdelen. “Wij kunnen nog een beetje tactisch plannen,” zegt De Geus. “We pakken nu een rustmomentje en dan gaat de ander weer door.” Toch blijft de totale belasting gelijk: de afstanden en oefeningen veranderen niet, alleen de manier waarop ze worden uitgevoerd.

Voor beide sporters kwam Hyrox op het juiste moment. Melissant, die kampt met een blessureverleden, zocht een nieuwe uitdaging. “Ik ben al een hele lange tijd geblesseerd. Toen zat ik van: ik wil wel weer een doel hebben in het sporten.” De Geus sloot zich daarbij aan, mede vanuit zijn achtergrond als voetballer. “Hij zei natuurlijk dat hij een doel moest hebben. Daar sluit ik me gewoon lekker bij aan.”

De voorbereiding op een Hyrox-wedstrijd vraagt discipline en een veelzijdige trainingsaanpak. Waar De Geus zijn trainingen combineert met voetbal, richt Melissant zich meer op krachttraining. “Mijn trainingsweek ziet er weer heel anders uit dan die van Stan,” aldus De Geus. Toch zijn ze het eens over het belang van balans tussen kracht en conditie.

Van der Have, die al meerdere wedstrijden liep, benadrukt dat hardlopen vaak wordt onderschat. “Je gaat gewoon het meeste tijd winnen of verliezen op het hardlopen.” Volgens haar richten veel deelnemers zich te veel op de oefeningen, terwijl juist de acht looponderdelen het verschil maken. Daarnaast is het schakelen tussen inspanning en herstel een grote uitdaging. “De switch vanuit een onderdeel naar het hardlopen te gaan (…) dat is denk ik het zwaarste gedeelte.”

Ook het tempo is cruciaal. Beginners maken vaak dezelfde fout, merkt Van der Have op: “Ik denk dat het standaard is: niet te hard beginnen.” Toch blijkt dat in de praktijk lastig. Melissant: “Je staat daar vol adrenaline, je hebt er zin in. Ja, ga dan maar eens rustig starten. Iedereen begint ook als een gek.”

De fysieke belasting is hoog, zeker omdat de benen vrijwel continu worden aangesproken. “Iedere oefening is gebaseerd op de kracht uit je benen,” legt De Geus uit. “En daarna loop je weer. Dus die krijgen geen rust.” Vooral de afsluitende ‘wall balls’, waarbij deelnemers honderd keer een bal tegen een target gooien, staan bekend als slopend.

Naast de fysieke uitdaging speelt ook techniek een rol. Onjuiste uitvoering kan leiden tot overbelasting of strafpunten. Tijdens wedstrijden wordt streng gecontroleerd door juryleden. Van der Have: “Met elke oefening zijn daar tig aan regels.” Fouten kunnen tijdstraffen opleveren, bijvoorbeeld bij het overslaan van een ronde of het onjuist uitvoeren van een onderdeel.

Hoewel Hyrox toegankelijk is, vraagt het wel voorbereiding. “Er doen ook mensen ongetraind mee,” zegt Van der Have, “maar als je een snelle tijd wil halen, dan moet je echt wel aan de bak.” Ze adviseert beginners om eerst kennis te maken met de sport via trainingen of simulaties: “De meeste uren besteed je in de trainingen.”

Die toegankelijkheid is tegelijk een belangrijke reden voor de groeiende populariteit. De oefeningen zijn relatief eenvoudig en herkenbaar, waardoor een brede doelgroep kan deelnemen. “Je ziet ook mensen van 70, 80 die mee kunnen doen,” aldus Van der Have.

Naast het sportieve element speelt ook de beleving een rol. Evenementen trekken veel publiek en hebben een sterk sociaal karakter. “Er komen genoeg vrienden en familie kijken,” zegt De Geus. “Dus dat maakt het ook supertof en superleuk.” Tegelijkertijd hangt er ook een prijskaartje aan deelname, merkt Van der Have op. “Al met al is het gewoon bijna vakantie.”

De sport is ontstaan in 2017 en groeide sindsdien wereldwijd snel. Ook lokaal neemt de belangstelling toe. “Ik heb er vandaag een stuk of zes gezien,” zegt De Geus over deelnemers uit de regio. Evenementen zijn vaak snel uitverkocht en breiden zich uit over meerdere dagen.

Met die groei lijkt Hyrox in te spelen op een bredere trend binnen de sportwereld, waarin variatie en veelzijdigheid centraal staan. Van der Have ziet een duidelijke ontwikkeling: “Het was een tijdje dat krachttraining helemaal de shit was. En nu zie je steeds meer de verschuiving naar Hyrox of hardlopen.”

Of Hyrox een blijvende plek verovert, zal de toekomst uitwijzen. Voor nu biedt de sport in ieder geval een uitdagende combinatie van fysieke inspanning, competitie en saamhorigheid. Of zoals De Geus het samenvat: “Het moet ook iets leuks zijn.”

Beluister nu via Spotify.

Tip de sportredactie
Heb je sportnieuws voor ons? Of het nu gaat om een wedstrijdverslag, een opvallende prestatie, een aankondiging of iets anders uit de lokale sportwereld: laat het ons weten!

📧 Mail naar sportredactie@omroeparchipel.nl
Foutje gezien of twijfel over een advertentie?
Zie je een fout in dit artikel, werkt iets niet goed of kom je een advertentie tegen die niet klopt? Laat het ons weten via sportredactie@omroeparchipel.nl. We kijken er graag naar.